MET DANK AAN : DEN VENETIAEN, KLASSIEK IN DE KAPEL, IMMO TIBO, LINGERIE ASTRID, BAKKERIJ HET BROOD, TIENSE SUIKER, BAKKERIJ SVEN, HET NIEUWHUYS, TENTEN VERBAETEN
HOEGAARDEN / TIENEN – De Totale Waanzin brengt op 7, 8 en 10 november, telkens om 20 uur in ’t Paenhuys een nieuwe editie van het Armistis Konsààr. Daarin zoals de laatste 10 jaar een hulde en herdenking aan de veel te vroeg overleden accordeonist Guy Puyneers, dankzij de medewerking van Herman Vandermeulen. Maar ook de Hoegaards- Tiense dichter Freek Dumarais wordt in herinnering gebracht. Die trad op bij de eerste Armistis van de Waanzin in 1994. De Totale Waanzin brengt ‘Fàjke Gazét’, een mooi gedicht van de dichter. Het staat op de CD ‘Zot van Oech’ van de Totale Waanzin. Maar was Freek Dumarais nu een Hoegaardier of een Tienenaar? Hij vertelde het zelf tijdens een tentoonstelling in ’t Nieuwhuys in 1977 al.

“Vele van mijn mede stadsbewoners denken dat ik een Hoegaardier ben en geen Tienenaar. En toch hebben zij het mis. Ik werd in 1929 in Tienen geboren, en pas vijf jaar later kwam mijn vader met zijn gezin naar Hoegaarden. Ik liep hier school, kende iedere inwoner en zij mij. Hoe kon het ook anders, mijn vader had hier in de Doelstraat een dagbladhandel waar men ook schoolgerief en speelgoed kon kopen. In 1950 werd ik postbode in Hoegaarden, en ik bleef dit tot in 1958 toen ik in Tienen werd benoemd. Meer dan 20 jaar verbleef ik dus in dit bierdorp met kleurrijke figuren als Roeweje Lowie, Fijei, Fret van Rei Boenjaen, majoor Vanmol, Sjaal Vos en Jein Prouw”, aldus Felix Vandebroek.
FREEK DUMARAIS
Freek Dumarais, was zijn artiestennaam afgeleid van Felix Vandebroek. Aangezien een broek een moerasgebied is, lag zijn artiestennaam voor de hand. In 1994 trad Freek Dumarais op tijdens de eerst revue van De Totale Waanzin. ‘Fàjke Gazét ’, is een lied aan hem gewijd. Het refrein kan iedereen meezingen: ‘Ploewejd is e boeïke van papeuj, zét et in de gàwt, èn et vééjed ewèg, wèèd van euj, iejel wèèd van euj’.
Freek Dumarais was de zoon van Bare Gazet, de krantenverkoper uit de Doelstraat, vandaar Fàjke van de Gazétteman. Freek werd bekend als volksdichter, die wel in Nederland werd gevraagd maar bekendheid verwierf door zijn wekelijks gedichten in de Publipers. Hij was postbode in Tienen van beroep en had de reputatie de beste inspiratie ‘van de straat’ op te rapen. Zijn literaire ervaring deelde hij in de stadsbibliotheek in Tienen, als hulpbibliothecaris.
In 1994 had hij nog een grote tentoonstelling van zijn collages in zijn eigen stad Tienen (zie krantenknipsel- foto). Hij werd geboren in 1929 en overleed in 2001. – HCH